Erdoğan - Izrael ohrožuje regionální i globální bezpečnost
Erdoğan - Izrael ohrožuje regionální i globální bezpečnost
16.6.2025 13:16
Izrael je „největší hrozbou“ pro stabilitu a bezpečnost regionu, prohlásil v sobotu turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan v telefonátu se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem, známým také jako MBS.
Prezident Erdoğan uvedl, že „Izrael pod Netanjahuovou administrativou představuje největší hrozbu pro stabilitu a bezpečnost regionu, což bylo znovu potvrzeno jeho útokem na Írán,“ uvedlo turecké vládní informační centrum na sociální síti X.
Během rozhovoru oba představitelé diskutovali o izraelsko-íránském konfliktu a dalších regionálních a globálních otázkách. Turecký prezident prohlásil, že „mlčení mezinárodního společenství tváří v tvář okupaci a genocidě v Palestině posílilo Izrael v jeho bezprávných a agresivních činech“.
Izraelská agrese vůči Íránu „v době, kdy probíhá úsilí o dosažení kompromisu“ prostřednictvím jaderných rozhovorů mezi Washingtonem a Teheránem, má za cíl podkopat mírové úsilí, uvedl turecký prezident. Dodal, že útoky, které způsobily úniky jaderných materiálů, opět odhalily, „jak nezodpovědně Izrael ohrožuje regionální i globální bezpečnost“.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan zdůraznil, že jaderný spor lze vyřešit pouze pokračujícími rozhovory.
Jan Urbach, vasevec.info