Nemá právo. Zahradil k Pavlově závazku vyslat vojska na Ukrajinu
Nemá právo Zahradil k Pavlově závazku vyslat vojska na Ukrajinu
24.03.2025 14:07 | Monitoring
Prezident Petr Pavel opakovaně prohlásil, že by čeští vojáci měli být součástí případné mírové mise na Ukrajině. Bývalý europoslanec Jan Zahradil ale připomíná, že podle české ústavy prezidentovi nepřísluší o takových věcech rozhodovat. „Prezident republiky činí prohlášení nad rámec svých pravomocí,“ tvrdí Zahradil.
Nemá právo. Zahradil k Pavlově závazku vyslat vojska na Ukrajinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Petr Pavel
Pavel při své nedávné cestě na Ukrajinu několikrát zopakoval, že součástí mírových sil na Ukrajině by po uzavření míru měly být i české jednotky.
„Různí politici mohou mít různé názory, ale pokud tu bude silná skupina evropských národů, která bude chtít Ukrajině poskytovat bezpečnostní garance, jsem pevně přesvědčen, že Česká republika by měla být mezi nimi,“ prohlásil Pavel, jak informuje CNN Prima News.
Podobná slova volil při rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. „Pokud se dospěje k rozhodnutí vytvořit takovou společnou vojenskou sílu, Česko k tomu bude patřit,“ uvedl na tiskové konferenci v Kyjevě.
Jan Zahradil, který kvůli rostoucím názorovým neshodám po třech dekádách opustil ODS, připomíná prezidentovi, že on o zapojení české armády nerozhoduje.
Ing. Jan Zahradil
„Prezident republiky činí prohlášení nad rámec svých pravomocí, protože pravděpodobně nezná vlastní ústavu, konkrétně článek 43 (zrovna ten by měl bývalý generál a činovník NATO umět odříkat zpaměti). Jen připomínám, že součástí prezidentského slibu je i závazek ústavu dodržovat,“ upozorňuje Zahradil.
V článku 43 Ústavy ČR se konkrétně píše, že „Parlament rozhoduje o vyhlášení válečného stavu, je-li Česká republika napadena, nebo je-li třeba plnit mezinárodní smluvní závazky o společné obraně proti napadení a Parlament rozhoduje o účasti České republiky v obranných systémech mezinárodní organizace, jíž je Česká republika členem.“
Stejně tak jedině „Parlament vyslovuje souhlas s vysláním ozbrojených sil České republiky mimo území České republiky nebo s pobytem ozbrojených sil jiných států na území České republiky.“
Vláda pak podle článku 43 rozhoduje o „vyslání ozbrojených sil České republiky mimo území České republiky, a to nejdéle na dobu 60 dnů, jde-li o plnění závazků z mezinárodních smluv o společné obraně proti napadení nebo účast na mírových operacích podle rozhodnutí mezinárodní organizace, jíž je Česká republika členem,“ přičemž Parlament může rozhodnutí vlády zrušit, k čemuž stačí nadpoloviční většina členů sněmovny nebo Senátu.
Prezidenta České republiky se tak jakékoliv úvahy o vysílání českých vojáků podle ústavy nijak netýkají.